Relacja z Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego

30.09.2022  wspólnie z kilkunastoma tysiącami szkół z całego świata obchodziliśmy Europejski Dzień Sportu Szkolnego (ESSD).
To wspaniała inicjatywa, która zachęca do wspólnej zabawy i promocji aktywności fizycznej.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom.

Europejski Dzień Sportu Szkolnego to międzynarodowe święto ruchu w szkołach, będące częścią Europejskiego Tygodnia Sportu – kampanii realizowanej pod hasłem #BeActive

Wydarzenie organizowane jest cyklicznie od 2015 roku w ostatni piątek września na terenie całej Europy, a także kilku krajów Azji, Afryki i Ameryki Południowej. W tym roku do wydarzenia w Polsce zgłosiło się niemal 1000 placówek!

Poznajmy się! Integracja polsko-ukraińska

W Polsce jest obecnie ponad 800 tysięcy ukraińskich dzieci, z których znaczna część stała się dla polskich uczniów koleżankami i kolegami ze szkolnej ławki. Europejski Dzień Sportu Szkolnego świętujemy w Polsce już po raz ósmy, a w tym roku po raz pierwszy obchodziliśmy go wspólnie z rówieśnikami z Ukrainy i blisko 40 krajami z całego świata.

Partner wydarzenia – Akademia Krokieta i Lamy już po raz drugi przygotowała wyjątkowy harmonogram dnia – RUCHOWY PLAN LEKCJI, czyli zestaw gotowych filmów z edukacją w ruchu, dzięki którym dzieci mogły wzajemnie uczyć się o swoich krajach - ich kulturze, języku i geografii. Bo w ruchu już teraz rozumiemy się doskonale!

Dlaczego warto dołączyć do ESSD?

1) Biorąc udział w takich wydarzeniach zwiększamy świadomość i gotowość całej społeczności szkolnej. Wszystko po to, by ruch stał się nieodłącznym elementem codzienności.

2) Pokazujemy, że aktywność fizyczna jest fajna! Po prostu...

3) Promujemy zdrowy styl życia i budujemy dobre nawyki.

4) Jednoczymy i budujemy społeczność uczniowską.

5) Stajemy się częścią dużej, międzynarodowej społeczności, skupionej wokół wspólnego celu.

W naszej placówce - Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gliwicach wszystkie klasy Szkoły Podstawowej nr 19 uczestniczyły w tej ogromnej ogólnoświatowej inicjatywie ruchowej. Klasy I-III realizowały Ruchowy Plan Lekcji przygotowany przez Akademię Krokieta i Lamy. Pozostałe klasy bawiły się wykorzystując inicjatywę nauczycieli oraz korzystając z specjalnie przygotowanych gotowych materiałów.. Przedsięwzięcie obejmowało swoim zasięgiem nie tylko sale lekcyjne, ale także pływalnię, sale gimnastyczne, korytarze szkolne. Zorganizowano m.in. gry i zabawy, ćwiczenia gimnastyczne, tenis stołowy, pływanie i wiele innych atrakcji. Dziękujemy za możliwość dołączenia do tego wspaniałego święta aktywności ruchowej. Uczniowie świetnie się bawili, co można zobaczyć w naszej relacji z wydarzenia.. Zapraszamy do oglądania!

Więcej informacji o inicjatywie dostępnych jest na fanpage’u Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego: https://www.facebook.com/EuropejskiDzienSportuSzkolnego

Wydarzenie w Polsce koordynowane jest przez Fundację V4Sport (https://v4sport.eu), przy aktywnym wsparciu partnerów: Akademii Krokieta i Lamy, Krajowego Szkolnego Związku Sportowego, Szkolnego Związku Sportowego „DOLNY ŚLĄSK” oraz Szkolnego Związku Sportowego „WIELKOPOLSKA”.