Maj i Czerwiec

Końcówka roku szkolnego to czas, który dzieci wprost uwielbiają. Swoją dużą zasługę ma w tym piękna pogoda, dzięki której niemal każdego dnia byliśmy wprowadzani w iście letni nastrój.

Oczywiście oprócz spędzania czasu na świeżym powietrzu, mieliśmy również bardzo dużo interesujących zajęć w naszej świetlicy.

W ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy” zrealizowaliśmy kolejne zadania. Między innymi wzbogaciliśmy swoją wiedzę dotyczącą kultury śląskiego regionu, wykazując się zdolnościami plastycznymi oraz kreatywnością w zadaniu „barwy regionu”, a także udowodniliśmy, że potrafimy posługiwać się gwarą śląską, realizując zadanie „Na ile się znamy?”. Ważnym elementem było też czytanie bajek terapeutycznych, które rozbudzały empatię, poruszały problemy dotyczące ich wieku. Uczniowie wyrażali swoje zdanie, podejmowali próby oceny zachowania bohaterów.

W ten sposób zakończyła się wspaniała przygoda z naszym projektem edukacyjnym, która została uwieczniona certyfikatem. Jednak nie zamierzamy na tym poprzestać J Wychowawcy świetlicy serdecznie dziękują wszystkim tym, którzy aktywnie brali udział
w projekcie!

więcej

Kwiecień

Kolejny miesiąc jest już za nami. Podczas kwietniowych zajęć nasi uczniowie mieli okazję zapoznać się z tradycjami i zwyczajami, które związane były z tematyką Świąt Wielkanocnych.
Od marca przygotowywaliśmy różnego rodzaju dekoracje i ozdoby, które zdobiły nasze świetlicowe parapety i okna. 2 kwietnia cała szkoła (w tym również świetlica)  „zaświeciła na niebiesko”, a to za sprawą obchodzonego w tym dniu „Światowego dnia autyzmu”.  Warsztaty przeprowadzone zostały w poszczególnych klasach, zajęcia wykorzystywały różne formy aktywizujące dzieci m.in. instrumenty muzyczne, zabawy ruchowe przy muzyce z wykorzystaniem niebieskich balonów.

więcej

Marzec

Marzec w świetlicy szkolnej rozpoczęliśmy od wykonania pokaźnych rozmiarów portretu Pani Wiosny. Wszyscy pełni nadziei i optymizmu cierpliwie oczekiwaliśmy na jej nadejście. W końcu cała przyroda zaczęła budzić się z zimowego snu, a my bacznie obserwowaliśmy zmiany zachodzące dookoła nas.

Nasza sala również nabrała wiosennych kolorów. Okna przyozdobiły wesołe biedronki, skoczne żabki i wielobarwne motyle, a na suficie pojawiły się kolorowe ptaszki w towarzystwie wiosennych kwiatów. Kwiaty (wykonane różnymi technikami) były zdecydowanie tematem przewodnim w marcu. Nasze parapety zapełniły się tulipanami, które świetliczaki zrobiły dzięki metodzie origami.

więcej

Luty

Luty upłynął nam w iście karnawałowym nastroju. Oprócz tego, że odbył się niezapomniany, pełen wrażeń bal karnawałowy, nasze świetliczaki miały „ręce pełne zajęć” 

W tym roku szkolnym, byliśmy odpowiedzialni za przygotowanie gazetki z okazji Dnia Świętego Walentego. Na pokaźnych rozmiarów drzewie przyczepiliśmy listki w kształcie serduszek, które zawierały „pozytywne zadania do wykonania” na każdy dzień miesiąca. Całość dopełniły urocze, miłosne krasnale i walentynkowy baner. 

Odnosząc się do tygodnia „Bezpieczni w sieci”, omówiliśmy edukacyjny aspekt internetu,  
a także prowadziliśmy rozmowy na temat ulubionych gier komputerowych, wymieniając się przy tym wspólnymi  zainteresowaniami i doświadczeniami. 

więcej

Styczeń

Pierwszy miesiąc roku kalendarzowego już za nami. Biorąc pod uwagę fakt, że w tym okresie wypadały w naszym województwie ferie zimowe, był to bardzo krótki, ale zarazem intensywny czas.

W styczniu udało nam się zrealizować kilka kolejnych zadań z projektu „Z kulturą mi do twarzy”. Były to między innymi:

więcej

Grudzień

Ostatni miesiąc roku kalendarzowego minął wszystkim w iście świątecznej, a nawet zimowej atmosferze (spadł pierwszy śnieg!)

Dzięki wspólnie wykonanym ozdobom świątecznym, którymi nasze świetliki ozdobiły salę, można było poczuć prawdziwą magię zbliżających się świąt. Okna zostały ozdobione śnieżynkami, bałwankami, choinkami i zimowymi domkami. Nie zabrakło napisu z życzeniami „Wesołych Świąt” oraz wspólnie stworzonego papierowego łańcucha, który przystroił dużą, świetlicową choinkę. Podczas zajęć plastycznych wykonywaliśmy m. in. kartonowe pierniczki, trójwymiarowe płatki śniegu, kolorowe wieńce bożonarodzeniowe, a nawet choinki tworzone metodą decupage i origami.

więcej

Listopad

Listopad rozpoczęliśmy od refleksji, wspomnień i chwili zadumy o osobach, które już od nas odeszły. Nasze wspólne pogadanki nawiązywały oczywiście do obchodów Dnia Wszystkich Świętych i uczyły nas właściwego stosunku do miejsc pamięci narodowej.

Kolejnym świętem, które obchodziliśmy bardzo hucznie było Święto Niepodległości. W nawiązaniu do tego święta wykonaliśmy twórcze prace o tematyce patriotycznej, były to biało-czerwone flagi wyklejone bibułą, kotyliony zawierające narodowe symbole, piankowa mapa Polski oraz tematyczne malowanki. Podczas uroczystej akademii, mieliśmy okazję usłyszeć wiele pięknych, narodowych pieśni.

W listopadzie zagościły na dobre w naszym planie cykliczne zajęcia origami oraz „Wtorkowe kino bajkowe”. Cały czas prężnie działa również nasza poczta świetlicowa.

więcej

Październik

Czas płynie nieubłaganie. Drugi miesiąc naszej wspólnej przygody jest już za nami. Październik to miesiąc, który każdemu kojarzy się z piękną, złotą jesienią. W świetlicy doskonale o tym pamiętaliśmy, dlatego też wszystkie nasze gazetki, prace plastyczne i ozdoby w sali, związane były z tą właśnie porą roku. Nie zabrakło kolorowych liści, puszystych sówek, uroczych lisków czy sympatycznych szopów.

więcej

Pasowanie na świetlika

  20 października miało miejsce jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu świetlicy szkolnej: PASOWANIE NA ŚWIETLIKA.

Tego dnia dzieci ubrane w strój galowy przechodziły przez różne próby, które w sposób uroczysty ale zarazem bardzo humorystyczny i wesoły, wprowadziły je do grona świetlików. Uczestnicy konkursów otrzymali nagrody, a wszystkie dzieci biorące udział w pasowaniu pamiątkowe dyplomy i naklejki.

Naszym wspaniałym świetlikom serdecznie gratulujemy!!

Trzymamy bardzo mocno za Was wszystkich kciuki!!

więcej

Wrzesień

Wakacje dobiegły końca, a wraz z nadejściem września rozpoczynamy nowy rok szkolny! Przed nami dużo pracy i ciekawych wyzwań, ale także ogrom wspaniałej zabawy i moc uśmiechu.

Pierwszy tydzień szkoły rozpoczęliśmy oczywiście od wakacyjnych wspomnień. Dzięki wykonanym przez dzieci pracom plastycznym, mogliśmy na chwilkę powrócić do letnich krajobrazów.

Aby każdy uczeń czuł się u nas dobrze, wszyscy razem stworzyliśmy i omówiliśmy zasady, które będą obowiązywały w świetlicy w bieżącym roku szkolnym.

więcej