Czym jest Mapa Karier i dlaczego powstała?

Mapa Karier to interaktywne, darmowe narzędzie dedykowane doradcom zawodowym, nauczycielom, rodzicom oraz wszystkim, którzy poszukują rozwiązań wspierających planowanie ścieżek kariery i wyboru kierunku kształcenia w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Z pomocą Mapy Karier można odkryć, lepiej poznać i porównać setki zawodów oraz przekonać się, jak wygląda droga od szkoły podstawowej do ich wykonywania. Chcemy ułatwić doradcom i nauczycielom prowadzenie w szkole atrakcyjnych zajęć, podczas których będą oni rozmawiać z uczniami o zawodach, kwalifikacjach, możliwościach ich zdobycia oraz potrzebach rynku pracy. Mogą oni wykorzystywać Mapę Karier na godzinie wychowawczej lub podczas zajęć z doradztwa zawodowego, które są obowiązkowe w klasach siódmej i ósmej szkoły podstawowej, a także w szkołach ponadpodstawowych. W tym celu publikujemy i wciąż aktualizujemy bank pomysłów ze szczegółowymi konspektami lekcji, których tematy są zgodne z treściami z rozporządzenia.

Mapa Karier zachęca do otwartego, nieskrępowanego myślenia o przyszłości edukacyjnej i zawodowej. Inaczej niż w przypadku standardowych testów predyspozycji zawodowych, staramy się pokazać, że planowanie kariery nie polega na podjęciu jednej wiążącej na całe życie decyzji. Większość uczniów będzie w przyszłości kilkakrotnie w ciągu swojej kariery zmieniać miejsce pracy, a czasem nawet zawód. Rynek pracy zmienia się szybciej i bardziej dynamicznie niż kiedyś, już za kilka lat będzie on wyglądał zupełnie inaczej niż dziś, pojawią się nowe stanowiska pracy, rozwiną kolejne branże zawodowe. W dalszej przyszłości przy wykonywaniu wielu czynności ludzi zastąpią inteligentne maszyny. Warto zatem rozmawiać z uczniami o gotowości do przekwalifikowania się oraz o różnych sposobach zdobywania kompetencji i umiejętności.

W Mapie Karier obserwujemy na bieżąco wciąż zmieniający się rynek pracy i dostarczamy narzędzia służące do tego, by działania związane z planowaniem swojej przyszłości odbywały się w sposób świadomy i przemyślany, ale jednocześnie elastyczny.

Dzięki  licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 dla Mapy Karier, mamy do dyspozycji całkowicie darmowe narzędzie wspierające rozwój edukacyjno-zawodowy naszych dzieci.

Ścieżki Kariery.

Miasto Zawodów.

Pi-stacja,

to stale powiększająca się kolekcja krótkich filmów edukacyjnych zgodnych z podstawą programową kształcenia ogólnego. Na naszej stronie internetowej i na naszych kanałach YouTube mamy już ponad 700 kilkuminutowych filmów, w których nasi wykładowcy wyjaśniają wszystko: od liczb naturalnych po mnożenie potęg, od elektrolitów po prawa Newtona.

Ale Pi-stacja to o wiele więcej... To ponad 20 milionów wyświetleń na YouTube, ponad 60.000 subskrybentów naszych kanałów, a także interaktywne ćwiczenia, dodatkowe materiały dla nauczycieli i uczniów oraz webinary, które pomagają w przygotowaniach do egzaminów.

Zapewniamy dzieciom i nauczycielom wysokiej jakości bezpłatne lekcje wideo i dodatkowe materiały edukacyjne, z których można korzystać w dowolnym miejscu i czasie. Stworzone i zweryfikowane przez nauczycieli i zgodne z podstawą programową. Zawsze darmowe i zawsze otwarte (na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 ).

Zapraszam do odwiedzenia strony Mapy Karier i Pi-stacji w zakładce przydatne linki.